Skip to content

Jak vybrat vhodného domácího mazlíčka

1 rokem ago

471 words

Není žádným tajemstvím, že Češi obecně jsou milovníci zvířat. Prakticky v každé rodině najdeme alespoň jednoho domácího mazlíčka. Ovšem právě při jeho výběru často děláme chyby, které následně mohou znepříjemnit život jak nám, tak onomu zvířeti. Rozhodně tedy na škodu se nad výběrem dobře zamyslet, abychom nakonec nebyli nešťastní.

 

V první řadě je nutné uvážit, jaký druh pro nás bude nejlepší. Samozřejmě zdaleka nejoblíbenější je pes, a je jasné, proč. Ovšem ten také znamená spoustu starostí a povinností, na které lidé často nejsou připraveni. Nejde tu jen o venčení a krmení, ale také výchovu a výcvik a také fakt, že pokud někam odjíždíte na dobu delší než pár hodin, musíte jej buď vzít sebou, nebo zorganizovat hlídání.

 

kočky jsou mezi lidmi velmi oblíbené

 

Kočky jsou v tomto ohledu poměrně samostatnější. Pokud jim necháme dostatek potravy a vody, je možné je nechat samotné doma i den či dva. Rozhodně tedy můžete na víkend bez problému odjet. I zde však máme stinné stránky. Těmi jsou hlavně fakt, že kočku není tak snadné vychovat. Je tak pravděpodobné, že vám bude například škrábat po nábytku, shazovat věci, případně šplhat po záclonách. Také pravidelné vynášení a čištění kočičího záchodu není nic příjemného.

 

krysy jsou až překvapivě inteligentní a sociální

 

Dříve byli poměrně populárními křečci, zvláště mezi dětmi. Jen málokdo si však uvědomoval, že se jedná o samotářské zvíře, aktivní především v nočních hodinách. Jako domácí mazlíček pro běžného člověka se tedy příliš nehodí. Krysy a potkani jsou sociálním druhem a je možné s nimi poměrně snadno navázat vztah, podobně jako například se psem. Lze je i naučit nejrůznějším trikům, a péče o ně není tak obtížná. Značnou nevýhodou však je jejich krátká průměrná délka života, která ani při nejlepší péči nepřesáhne 3 roky.

 

Jak je tedy vidět, je nutné poměrně dobře uvážit naše možnosti i míru péče, kterou jsme ochotni novému členu rodiny poskytnout. Každý druh má přeci jen jiné nároky, a my si musíme vybrat takový druh, u nějž je dokážeme plně uspokojit, i když by se nám více líbil jiný. Tak se vyhneme tomu, abychom byli všichni nešťastní.