Skip to content

Závitníky patří k nejstarším strojírenským nástrojům

1 rokem ago

421 words

Kdybychom se vás zeptali, co je to závit, zřejmě by se nenašel nikdo, kdo by ve své odpovědi zapochyboval. S existencí závitů se seznamují dokonce i malé děti, a to mnohdy velmi zajímavým a poutavým způsobem. Znáte stavebnici Merkur? Vyráběla se již za socialismu a přinášela do domácností obrovskou radost a vzrušení nejen dětem, ale i dospělým. Dalo se z ní zhotovit obrovské množství různých modelů od těch nejjednodušších až po náročné a složité konstrukce, jako například důlní rypadlo pro těžbu hnědého uhlí. Základ stavebnice tvořil docela obyčejný šroubek, podložka a matice M3 a na existenci metrického závitu byl postaven celý úspěch tohoto výrobku.

řezání závitu

K vytváření některých závitů jsou zapotřebí speciální řezné nástroje – závitníky. Neobejde se bez nich běžná strojírenská výroba a také údržba, zámečnictví a podobné strojírenské obory. Sady závitníků M2 I nástroje a dalších průměrů si pořizují i lidé do domácích dílen, protože závitník se může doma hodit pro velmi širokou škálu situací. Tu a tam se něco doma pokazí a nežli volat řemeslníka, kterého musíte pochopitelně vyplatit, na mnoho drobnějších prací vystačíte sami. Může jít o opravy nábytku, hraček, sportovních potřeb, elektroniky a domácích spotřebičů a samozřejmě i o tvorbu nových výrobků ze dřeva, z kovu i z plastu.

šrouby a matice

Obrovskou výhodou závitníků je jejich nízká cena a dobrá dostupnost. V naší zemi se tyto nástroje vyrábí s mnohaletou tradicí a zřejmě jste již někdy slyšeli o značce Narex, která existuje již osm desítek let. Závitníky Narex se ujaly v mnoha rodinách a slouží spolehlivě dlouhou dobu, jestliže je používáte rozumně a s citem.

A koneckonců závitníkem můžete vylepšit i dětem stavebnici Merkur, pokud se rozhodnete některé díly zpevnit a využít jiným způsobem, než nabízí původní verze, se závitníky lze doslova kouzlit a opravovat či vyrábět mnoho krásných věcí.