Skip to content

Jak se učit na závěrečné zkoušky?

8 měsíců ago

502 words


Učení je velkou součástí našeho života. Učíme se neustále. I když opustíme školní lavice a vrhneme se do světa dospělých, stále se musíme něco učit. Ovšem je jasné, že během našich školních let se učíme více, než v pozdějších letech. A během života nás čekají významné zkoušky.

První z nich je maturitní zkouška, případně zkouška pro získání výučního listu. Pro většinu mládeže je to první opravdová zkouška, a odděluje jejich život od dětství po vstup do pomyslné dospělosti. Proto není třeba tyhle zkoušky nijak znehodnocovat. Je jasné, že každý bude před takovou důležitou událostí nervózní. Kvantum učiva, které se musí na tyto zkoušky naučit je obrovské a nepomůže jim, když jim budete říkat klasické řeči typu „to dáš“, „maturita je úplná brnkačka“, „já jsem maturitu zvládl, ani jsem se na ni nemusel učit“.

státnice

Další důležitou zkouškou pro ty, kteří budou pokračovat ve studiu, jsou státní závěrečné zkoušky. Státnice jsou od maturity dalším levelem, jelikož učivo, které se zde budete muset naučit, je ještě o větším obsahu a součástí zkoušky je i obhájení vaší závěrečné práce.

Kdy se na tyto zkoušky začít učit? Samozřejmě, čím dříve, tím lépe. Měli byste si udělat rozpis, kdy si přesně naplánujete, v které dny se budete co učit tak, abyste si pohodlně zvládli projet všechny otázky, a to bez stresu. Nesmíte totiž zapomínat, že kromě učení máte i jiné, své povinnosti, a také že musíte během učení dostatečně odpočívat. Pokud nebudete odpočatí, učení vám stejně nepůjde.

učení

Co když se ale dostanete do situace, kdy jste učení stále odkládali, a najednou zjistíte, že vám zbývá pár dní do zkoušky, a vy jste se ještě na nic nepodívali. Máte to snad rovnou vzdát? Rozhodně ne. I tak se pokuste naučit co nejvíc to půjde a třeba vám bude přát štěstí. Tyto závěrečné zkoušky jsou totiž zkouškou toho, co jste se naučili za předchozí tři nebo čtyři roky ve škole. Nikdo nespoléhá, že se za pár týdnů naučíte stovky stránek nového učiva. A pokud jste do školy chodili, určitě vám v hlavě něco zůstalo. Více o tomto tématu si přečtete na Nikdy není pozdě https://www.zeleneslevy.cz/nikdy-neni-pozde/.